O przedszkolu i żłobku
Nasze Przedszkole i Żłobek
ORGANIZACJA
I. NAZWA PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKA MIEJSCE JEGO PROWADZENIA:
1. Przedszkole prowadzone jest w formie Niepublicznego Przedszkola zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2008r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.
2. Żłobek prowadzony jest w formie Niepublicznego Żłobka zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi posiadać lokal w którym będzie prowadzony żłobek lub klub dziecięcy.
3. Nazwa instytucji przedszkolnej brzmi: Niepubliczne Przedszkole „Słoneczny Zakątek”.
4. Nazwa instytucji żłobka brzmi: Niepubliczny Żłobek "Słoneczny Zakątek"
5. Organem prowadzącym Przedszkole i Żłobek jest Ewelina Mokrzycka.
II. CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA:
Celem wychowania przedszkolnego zgodnie z podstawą programową jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturalnym i przyrodniczym, w tym: rozpoznawanie i uwzględnianie indywidualnych potrzeb dzieci, troszczenie się o zapewnienie im równych szans, umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów,stwarzanie warunków do rozwoju samodzielności wychowanków, dążenia do osiągania celów, do podejmowania odpowiedzialności za siebie i za najbliższe otoczenie, organizowanie różnych form pomocy psychologicznej i pedagogicznej, podejmowanie działań profilaktyczno-wychowawczych,zachęcanie dzieci do wyrażania swych uczuć, do otwartego kontaktu z rówieśnikami i dorosłymi, rozbudzanie ciekawości poznawczej, zachęcanie do aktywności twórczej i wyrażania własnych myśli oraz przeżyć, otoczenie szczególną opieką dzieci niepełnosprawnych, umożliwianie dzieciom podtrzymania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej. tworzenie warunków harmonijnego rozwoju fizycznego dzieci, uczenia bezpiecznych i prozdrowotnych zachowań.
Przedszkole zapewnia każdemu dziecku: bezpośrednią i stałą opiekę w czasie pobytu w budynku placówki oraz w trakcie zajęć poza terenem Przedszkola, wspomaganie rozwoju dziecka, podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej, pobieranie nauki religii, jeżeli rodzice wyrażają takie życzenie, współdziałanie z jego rodziną i wspomaganie jej w działaniach wychowawczych, pomoc psychologiczno-pedagogiczną lub inną specjalistyczną, przygotowanie do rozpoczęcia nauki w szkole, przewidziane odrębnymi przepisami warunki bhp i ppoż.
III. ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKA
1. Przedszkole i żłobek funkcjonuje przez 12 miesięcy w roku, w dni robocze z wyjątkiem niedziel, świąt i dni ustawowo wolnych oraz dwutygodniowej przerwy wakacyjnej ( sierpień) wykorzystanej na gruntowne sprzatanie i remonty.
2. Przedszkole i żłobek jest czynny codziennie od 6.30 do godziny 17:00. - Kolbuszowa, od 6.30 - do 17.00 - Łańcut i Głogów Małoposki
3. Przedszkole przyjmuje dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. ( prowadzimy również tz "0"). Żłobek przyjmuje dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.
4. Na realizacje podstawy programowej wychowania przedszkolnego przeznacza się 5 godzin dziennie.
5. Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia, opracowany przez nauczycieli.
6. Ramowy rozkład dnia podany do wiadomości rodziców na tablicy informacyjnej określa godziny zajęć prowadzonych w Przedszkolu.
8. Przedszkole może w czasie trwania roku szkolnego modyfikować ofertę edukacyjną w zależności od bieżących potrzeb.
IV. WARUNKI PRZYJMOWANIA DZIECI NA ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLU I ŻŁOBKU.
1. Termin i sposób rekrutacji na dany rok szkolny określa organ prowadzący. Szczegółowy regulamin rekrutacji jest dostępny na stronie internetowej Organu prowadzącego.
2. Zapisy odbywają się osobiście w placówce.
3. Rodzice zgłaszają się z dzieckiem do Przedszkola i Żłobka gdzie wypełniają kartę zgłoszenia oraz umowę.
V. PRAWA I OBOWIĄZKI WYCHOWANKÓW PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKA
1. Dzieci mają prawo do :
- właściwe zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
- ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochrony i poszanowania ich godności osobistej,
- życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie wychowawczo-dydaktycznym.
2. Nie wolno stosować wobec dziecka żadnych zabiegów lekarskich bez zgody rodziców/ opiekunów, poza nagłymi przypadkami bezpośrednio ratującymi życie lub zdrowie dziecka.
3. Organ prowadzący Przedszkole i Żłobek jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej a dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków.
4. Opłatę z tytułu ubezpieczenia dziecka uiszczają rodzice bądź opiekunowie przy zapisie dziecka do przedszkola i żłobka.
5. Z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich dzieci, do Przedszkola i Żłobka przyjmuje się wyłącznie dzieci zdrowe.
6. Dziecko może zostać skreślone z listy dzieci przyjętych do Przedszkola i Żłobka w przypadku gdy:
a) zachowanie dziecka zagraża bezpieczeństwu innych dzieci,
b) pomimo zgłaszanych przez nauczycieli uwag do rodzica/ opiekuna, dziecko przyprowadzane jest z oznakami różnych chorób i nie zostało przedłożone zaświadczenie lekarskie, iż dziecko jest zdrowe,
c), kiedy dziecko zagraża innym dzieciom chorobami pasożytniczymi,
d) informacje podane z karcie zgłoszeniowej dziecka są niezgodne z prawda.
VI. SPOSÓB SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIEĆMI W CZASIE ZAJĘĆ:
1) Organ prowadzący zapewnienia dzieciom zdrowe i bezpieczne warunki w czasie pobytu w przedszkolu i żłobku i na terenie oraz podczas organizowania spacerów i wycieczek.
2. Za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci odpowiada nauczyciel sprawujący bezpośrednia opiekę nad dzieckiem.
3. Podczas zajęć poza siedzibą nauczyciel zapewnia dodatkową opiekę 2 osoby dorosłe na 10 wychowanków, korzystając także z pomocy rodziców dzieci/opiekunów prawnych.
VII. WARUNKI PRZYPROWADZANIA DZIECI NA ZAJĘCIA I ICH ODBIERANIE PO ZAJĘCIACH, ZAPEWNIAJĄCE PEŁNE BEZPIECZEŃSTWO:
1. W sprawowaniu opieki nad dziećmi konieczne jest przestrzeganie przez rodziców, opiekunów lub upoważnioną przez nich osobę obowiązku osobistego przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola i Żłobka
2.Aby upoważnić osoby trzecie do odbierania dziecka z przedszkola i żłobka należy wypełnić pisemne upoważnienie wraz z kartą zgłoszeniową dziecka.
3. Wyklucza się odbieranie dziecka po zajęciach przez osobę będącą pod wpływem alkoholu.
4. Dziecko przyprowadzane musi być oddane bezpośrednio pod opiekę nauczyciela
5. W chwili, gdy rodzic/opiekun zgłasza odbiór dziecka nauczycielowi, przyjmuje na siebie odpowiedzialność za dziecko.
VIII. WARUNKI ORGANIZOWANIA ZAJĘĆ DODATKOWYCH:
1. W Przedszkolu i Żłobku są prowadzone dodatkowe zajęcia, wykraczające poza zakres podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
2. Propozycje w tym zakresie zgłasza ogółowi rodziców nauczyciel.
XII. DOKUMENTACJA PRZEBIEGU DZIAŁALNOŚCI WYCHOWAWCZEJ I OPIEKUŃCZEJ:
1. Przebieg działalności wychowawczej i opiekuńczej z dziećmi w Przedszkolu i Żłobku w danym roku szkolnym jest dokumentowany w formie dziennika zajęć.
2. W dzienniku zajęć wpisuje się nazwisko i imiona dzieci uczęszczających na zajęcia, data i miejsce ich urodzenia, nazwisko i imiona rodziców/opiekunów i adresy ich zamieszkania, numery telefonów. W dzienniku zajęć odnotowuje się obecność dzieci na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych.
3. Nauczyciel potwierdza podpisem w dzienniku zajęć przeprowadzanie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym dniu oraz jego temat.
XIII - CHOROBY DZIECI
Choroby dzieci to przykre doświadczenia. Dajmy sobie szansę na ich unikanie. Każdemu z nas zależy na tym aby Państwa pociechy były w żłobku i przedszkolu zdrowe i szczęśliwe.
Ze względu na to prosimy Rodziców o przestrzeganie kilku zasad:
1. Nie przyprowadzajcie do żłobka i przedszkola chorych dzieci! Lepiej zatrzymać dziecko przez kilka dni w domu, niż przyprowadzić je do placówki chore, co może spowodować nie tylko pogorszenie jego stanu zdrowia, ale też zarażenie innych dzieci i zafundowanie kłopotów kolejnym Rodzicom.
2. Po każdej nieobecności trwającej dłużej niż 5 dni prosimy o zaświadczenie lekarskie.
3. W przypadku wystąpienia u przebywającego w żłobku i przedszkolu dziecka wyraźnych objawów chorobowych, natychmiast zawiadamiamy o zaistniałej sytuacji. Wtedy jak najszybciej odbierzcie malca z placówki, bo żłobek i przedszkole nie podaje żadnych leków (nawet przeciwgorączkowych!), a szybka interwencja ma duże znaczenie.
4. Wszystkie choroby zakaźne stwierdzone u dziecka zgłaszajcie opiekunom lub dyrekcji placówki. To bardzo ważne. Dzięki temu będziemy mogli zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i zwrócimy uwagę innych Rodziców na charakterystyczne objawy, które mogą wystąpić u ich pociech.
5. Koniecznie zgłaszajcie opiekunom wszystkie urazy, do których doszło w domu, nawet jeśli miało to miejsce kilka dni przed przyjściem do placówki. Objawy po urazach głowy (nudności, zawroty głowy, utrata świadomości) mogą wystąpić nawet do kilku dni po urazie i opiekunowie muszą wiedzieć co dzieje się z dzieckiem, aby prawidłowo zareagować.
Nie bójcie się zwrócić uwagę innym Rodzicom, gdy zaobserwujecie w szatni, że ich dziecko jest wyraźnie chore (np. brzydko kaszle). Tym sposobem zapobiegniecie wzajemnemu zarażaniu się dzieci.